مقایسه شکلدهی به روش پرس برک و رول فرمینگ

برای مقایسه شکلدهی به روش پرس برک و رول فرمینگ لازم است ابتدا با روش این دو فرایند اشنا شویم.رایج ترین دستگاهی که برای خم کردن ورق های فلزی بکار برده میشود از دستگاهی به نام پرس برک انجام میشود . از اشیایی که در اطراف ما قرار دارند مانند قطعات در برج ها ، آسمان خراش ها ، آسانسورها ، لولای درب ، هود آشپزخانه ، اجاق گاز و…با این فرآیند تولید شده است . از این دستگاه  برای شکل دهی و حالت دهی  به ورقه های فلزی استفاده میشود .

سمبه و پانچ در دستگاه پرس طبق شکل قطعه مورد نیاز تغییر میکند که برای شکل دهی نهایی ورق خم شده نیز بستگی به شکل سمبه و پانچ دارد . از کاربردهای بعضی از دستگاه های خم کاری ورق های فلزی میتوان به موارد زیر اشاره کرد : قادر به برش ورق ها و به صورت خطوط صاف و نواری برش ایجاد کند ، در ورقه سوراخ ایجاد کند ،شکاف هایی با شکل دلخواه هم به وسیله چند بار پانچ روی ورقه ایجاد کند .

فرایند شکل دهی ورق فلزی

از روش های خم کاری ورق های فلزی ، خمکاری 7 ، خمکاری فلنج،خمکاری برشی ، دورانی ، منحنی،هوایی و   کانالی اشاره کرد . از پر کاربردترین موارد این دستگاه در صنعت برای ساخت باکس فلزی در صنعت الکترونیک ، ساختمان سازی ، دامداری و کشاورزی کشتی سازی ، کارخانجات و.. استفاده میشود . گیوتین روشی بهینه و سرع برای برش ورق های فلزی که باعث میشود برش تمیز و چهارگوش باشد.

تیغه های گیوتین با زاویه مناسب فشار زیاد را روی ورقه ایجاد میکند و باعث برش میشود. برش ورق نیز توسط قیچی به وسیله دو تیغ بسیار تیز به شکل گوه صورت میگیرد همچنین قیچی ها در برشکاری به 3 نوع قیچی دستی ، قیچی ماشینی ، قیچی اهرمی تقسیم میشوند .

روش شکلدهی رول فرمینگ :

در مقایسه روش پرس برک و رول فرمینگ باید بدانیم که امروزه از رول فرمینگ نسبت به این روش های سنتی  کاربرد بیشتری دارد زیرا  تولید به  این روش با سرعت بالاتر و عدم نیاز اپراتور انجام میگیرد ، از نیروی کار برای بسته بندی و دپوی محصول استفاده میشود ، هزینه های تولید کاهش می یابد ، محصولی با کیفیت بالا و یکدست می باشد ، همچنین مثال برای تولید مقطعی به شکل نبش یا ناودان سرعتی معادل 60متر بر دقیقه قابل اجراست که حدود 10 برابر سرعت تولید به روش دستی است .

از پرکاربردترین روشی که برای شکل دهی ورق های فلزی  آهن ، استیل ، آلومینیوم  و..استفاده میشود  روش رول فرمینگ نام دارد .دستگاه های رول فرمینگ یک طبقه و دو طبقه تولید میشوند که طرح خاصی دارند و انبوه تولید میشود و هیچ گونه آسیب به ورق های رنگی و یا دارای روکش موقع فرم دهی نمی رسانند. این دستگاه در صنعت کاربرد بسزایی دارد نظیر گار دریل،کرکره روکش بام ساختمان و انواع فرم های مختلف،با ضخامت و عرض های مختلف تولید میکند.

مقایسه-شکل-دهی-به-روش-پرس-برک-و-رول-فرمینگ

انواع دستگاه رول فرمینگ :

نام دیگر دستگاه رول فرمینگ ، سیستم شکلدهی ورق فلزی به روش سرد نام دارد که به 6 نوع تقسیم میشود.

1. دستگاه رول فرمینگ گارد ریل :از کاربرد گار دریل در اتوبان،حصار دامداری میتوان کار برد .

2.دستگاه رول فرمینگ کرکره با استفاده از طراحی جذابی که دارد در سراسر جهان از جمله آلمان،اندونزی،سوریه،روسیه و…مورد استقبال قرار گرفته است .

3.دستگاه رول فرمینگ ذوزنقه از فن آوری سروو ، برای رسیدن به سرعت های بالا بدون اینکه به اندازه گیری،دقت،استحکام و قابلیت صدمه ای وارد شود استفاده میشود.

4 . دستگاه رول فرمینگ طرح سفال برای استفاده مدرن از بام خانه ها استفاده ها میشود.

5 .دستگاه رول فرمینگ لوله از تجهیزاتی رول باز کن،سیستم رول فرمینگ،برش،گارد حفاظ،سیستم هیدرولیک،کنترل سیستم و پشتیبان تولید تشکیل میشود که میتواند لوله رول فرم گرفته را خم کند و اتصال کامل لوله و خمش را آسان تر کند .

6 .دستگاه رول فرمینگ درپوش ریج از تجهیزاتی از میز تخلیه اتوماتیک،میز بارگیری تغذیه و دستگاه فرمینگ اصلی،ابزار برش،ایستگاه هیدرولیک و سیستم کنترل کامپیوتری تشکیل شده و همچنین از دستگاه رول فرمینگ درپوش ریج صفحات زاویه دار برای صرفه جویی در منابع انسانی و هزینه کار پایین تر تولید میکند

error: Content is protected !!