شکل دهی ورق فلزی با فرایند رول فرمینگ

شکل دهی ورق فلزی با فرایند رول فرمینگ نوعی نورد است که شامل خم مداوم یک نوار طولانی از فلز ورق (به طور معمول فولاد کویل) به یک مقطع مورد نظر است.این فرایند در دمای اتاق انجام می شود ، از این رو به نام نورد “سرد” است شناخته میشود.شکل دهی ورق در دمای اتاق باعث حفظ یا حتی بهبود خواص مواد اولیه می شود.

نوارفلزی از طریق مجموعه ای از رول های نصب شده بر روی پایه های متوالی عبور می کند ، هر مجموعه فقط یک قسمت افزایشی خم را انجام می دهند ، تا اینکه مقطع مورد نظر حاصل شود. رول فرمینگ برای تولید قطعات با مشخصات ثابت با طول های طولانی و در مقادیر زیاد ایده آل است.

شکل دهی ورق فلزی با فرایند رول فرمینگ یکی از ساده ترین راه ها در بین فرآیندهای تولید و شکل دهی فلزات است. رولفرمینگ روشی برای شکل دادن به فلزات سخت مانند فولادها و فولادهای ضد زنگ است.

شکل دهی فلزات به روش رولفرمینگ

ورق فلزی از طریق یک راهنمای ورودی تغذیه می شود تا مواد به خوبی از طریق غلتک ها عبورکنند و به شکل دلخواه برسند.مقطع بسیار دقیق ایجاد می شود و می توان طول های طولانی از این  مقطع را تولید کرد.

در طول ، ویژگی هایی مانند سوراخ ها ، شکافها یا نقش برجسته ها را می توان به راحتی اضافه کرد. و این امر باعث می شود روند شکل گیری رول یک روش بسیار مقرون به صرفه برای دستیابی به یک شکل قوی و چند منظوره باشد.

رول های جانبی  نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند تا دقت و انعطاف پذیری بیشتری داشته باشند و فشارهای روی مواد را محدود کنند.نوارهای فلزی را می توان قبل از دستگاه رول فرمینگ به صورت برش قبل شکل دهی ، یا در انتهای رول فرمینگ برش داد.