فرآیند نورد سرد در دستگاه های رول فرمینگ به چه صورت است؟

فرآیند نورد سرد دستگاه رول فرمینگ: فرایند نورد سرد ورق ،یکی از روش های عمده تغییر شکل فلزات است و تولیدات حاصل از این فرایند بخش مهمی از محصولات نهایی فلزی را در بر میگیرد.بنابراین کنترل دقیق فرایند و آگاهی از پارامتر های مختلف موثر بر آن در حین یک فرایند وشناخت صحیح دستگاه های رول فرمینگ واقعی نورد سرد ضروری و مهم به نظر می رسد.
فرایند نورد سرد یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های شکل دادن فلزات است،به نورد سرد فلزات رول فرمینگ گفته میشود که در آن ورق فلزات از طریق عبور بین غلتک‌های دستگاه رول فرمینگ شکل میگیرند . نورد سرد برای موادی مناسب است که دارای قابلیت موم‌سانی است.

در دماهای پایین و نزدیک دمای اتاق تنها فلزات و برخی از پلیمرها قابلیت مومسانی مناسب از خود نشان می‌دهند.می توان برای موادی که در دماهای پایین نورد آنها امکان‌پذیر نیست، از نورد گرم استفاده می‌شود.
در فرایند نورد سرد فلزات در دستگاه رول فرمینگ نه تنها باید صفحه یا ورق با دقت بالا تولید شود بلکه می‌بایست به ویژگی‌های دیگر نظیر صافی سطح، کیفیت گوشه‌ها و ضخامت پروفیل مناسب، خواص مکانیکی مشخص و نداشتن ترک در سطح نیز توجه شود.

فرآیند نورد سرد در دستگاه های رول فرمینگ به چه صورت است؟

چند نوع عملیات نورد فلز داریم؟

رول فرم ورق فلزی از دو روش سرد و گرم تشکیل شده است از روش سرد برای فرم دهی ورق ها با ضخامت پایین واز روش گرم برای فرم دهی ورق ها با ضخامت بالا استفاده میشود. رول فرمینگ توسط قالب فرم یا غلطک که روی شافت هائی توسط تعدادی یاتاقان یا دروازه مهار شده صورت میگیرد .

ه طور کلی نورد فلز به دو صورت گرم و سرد وجود دارد. نورد فلز از حیث دمای عملیات به دو گروه نورد سرد و نورد گرم تقسیم می‌گردد. در نورد گرم فلز قابلیت تغییر شکل خیلی بالاست و در اثر تبلور مجدد، استحکام تسلیم به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. در نورد سرد فلز یک سطح تمام شده مطلوب حاصل می‌شود.

این عملیات عمدتاً برای فرایند تغییر شکل نهایی استفاده می‌گردد. فرایند نورد فلزات شامل گذراندن ورق از بین دو غلتک دستگاه رول فرمینگ است. در اثر تنش فشاری اعمال شده توسط غلطک‌های رول فرمینگ ورق فلزی به شکل دلخواه تغییر میکند.

محدودیت فرآیند شکل‌دهی دستگاه های رول فرمینگ چیست؟

یکی از محدودیت‏های فرآیند شکل‌دهی غلتکی سرد در رول فرمینگ ، عدم توانایی تولید پروفیل‌های با سطح مقطع متغیر در طول می‏باشد. این در حالی است که بسیاری از قطعات به کار رفته در صنایع خودروسازی، ساختمانی و غیره از نوع پروفیل‌های با سطح مقطع متغیر می‏باشند. برای رفع این محدودیت، فرآیند نوینی به نام فرآیند شکل‏دهی غلتکی انعطاف‏پذیر ایجاد شده است.

نورد سرد در دستگاه های رول فرمینگ به چه صورت است؟

چنانچه حجم تولید توجیه کننده هزینه سرمایه‌گذاری اولیه باشد، محصولات به روش نورد پیوسته تولید می‌شوند. در نورد پیوسته دستگاه های رول فرمینگ مقدار ورق فلزی که در یک زمان (در یک مقطع زمانی معین) از هر غلتک می‌گذرد یکسان است.

بنابراین چنانچه سطح مقطع کوچکتر یا بزرگتر شود، سرعت غلتکهای دستگاه های رول فرمینگ نیز متناسب با آن بیشتر یا کمتر می‌شود تا بدین ترتیب تغییر ضخامتها و طولهای کنترل در مراحل مختلف، قابل بالانس باشد.

فرایند شکل دهی ورق فلزی به چه صورت است؟

فرایند شکل دهی ورق فلزی : فرم دهی فلزات علمی است که در آن اصول و روش های تغییر شکل فلزات شکل پذیر، با اعمال نیرو به آن در دستگاه های رول فرمینگ بررسی می شود.

از جمله موارد مهمی که در شکل دادن فلزات در دستگاه های رول فرمینگ مورد توجه قرار می گیرند عبارتند از شناخت کمیت های دستگاه های رول فرمینگ ، معیارها و عوامل موثر مورد نیاز برای بررسی فرآیند های شکل دادن فلزات در دستگاه های رول فرمینگ.

آشنایی با فرآیند هایی مختلف شکل دادن فلزات، تعیین تنش های موضعی موثر در ناحیه تغییر شکل در دستگاه های رول فرمینگ و نگهداری این حالت تا پایان عملیات شکل دهی ، در هر یک از مراحل تغییر شکل شناخت و طراحی دستگاه های رول فرمینگ ومراحل مختلف شکل دادن در دستگاه های رول فرمینگ به منظور تولید قطعاتی با شکل هندسی مورد نظر وتبدیل ورق فلزی به شکل نهایی با استفاده از دستگاه های رول فرمینگ.

با توجه به کیفیت، زمان و هزینه تولید، بررسی و انتخاب مناسب ترین روش تغییر شکل در دستگاه های رول فرمینگ با توجه به خواص مکانیکی ماده و خواص مورد نظر محصول در ارتباط با کاربرد آن بسیار اهمیت دارد.

هدف فرآیند نورد سرد دستگاه رول فرمینگ
هدف فرآیند نورد سرد دستگاه رول فرمینگ :

رول فورمینگ سرد یا شکل‌دهی غلتکی سرد یک فرآیند سنتی اسرار آمیز بوده که همه عوامل مانند طراحی ابزار، خصوصیات ماشین رول فرمینگ، کیفیت ابزار، مهارت اپراتور، نحوه استقرار و خواص ورق اثرات خیلی مهمی روی قطعه تولیدی دارند.

هدف مهندسی رول فرمینگ فلزات عبارت است از تغییر فرم ورق فلزی به مقطع مورد نظر برای کاربرد در صنایع ساختمانی ، کشاورزی، و … توسط دستگاه های رول فرمینگ ، محصول نهایی توسط دستگاه‌های برشی خط به طول مورد نظر برش داده شده و پس از عملیات تکمیلی و کنترل به انبار محصول حمل می‌شود.

 

حرکت ورق در دستگاه رول فرمینگ:

حرکت ورق در دستگاه رول فرمینگ در اثر اصطکاک بين ورق و غلطک های رول فرمینگ انجام شده به این صورت که ورق فلزی بعد از قرار گرفتن دربین غلتک های دستگاه رول فرمینگ در اثر دوران غلتک ها حرکت میکند.

error: Content is protected !!